W poprzednim artykule szczegółowo wyjaśniliśmy Ci, jak powinno przebiegać sprawdzenie stanu poduszek silnika. Dzisiaj chcielibyśmy nieco rozwinąć ten temat. Skupimy się głównie na czynnościach wykonywanych tuż po zdiagnozowaniu usterki. Dowiesz się m.in. tego, jakie konsekwencje grożą przy jej zbagatelizowaniu. Podpowiemy Ci również, kiedy powinno się wymienić poduszki silnika oraz na co warto zwracać przy tym uwagę.
Kiedy należy wymienić poduszki silnika?
Nie ma z góry określonego przedziału, który wskazywałby, kiedy należy wymienić poduszki silnika. Niemniej warto mieć na uwadze to, że producenci części samochodowych często określają trwałość danego komponentu na podstawie ilości przemierzonych kilometrów. Zasada ta obowiązuje również w tym przypadku, przez co warto zwracać uwagę na tę kwestię. Trwałość poduszek silnika to zazwyczaj około 100-150 tys. km. Po ich pokonaniu sprawdź zatem, jaki jest ich stan i w razie konieczności przystąp do niezbędnej wymiany.
Nie oznacza to jednak, że do tego czasu możesz spać spokojnie. Czasami poduszki ulegają zużyciu znacznie wcześniej. Może być to spowodowane nieprawidłowym montażem bądź złym sposobem użytkowania pojazdu. Pojawiają się wówczas określone objawy, o których wspominaliśmy poprzednio. Mogą dać o sobie znać w każdym momencie. Należą do nich m.in. stuki i nieprzyjemne wibracje. W nowszych modelach aut na desce rozdzielczej powinien też wyświetlić się odpowiedni komunikat.
W związku z tym, kiedy Twoje auto zaczyna pracować inaczej niż zwykle, powinien być to dla Ciebie sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Niezwłocznie więc przystąp do zdiagnozowania przyczyny takiego stanu. Pamiętaj przy tym o tym, że nawet jeśli poduszka silnika wygląda dobrze, to wcale nie musi być w równie dobrej kondycji. Uszkodzenie może znajdować się bowiem w jej wewnętrznej części.
Co jest ważne przy wymianie poduszki silnika?
Przystępując do wymiany poduszki silnika, zwróć uwagę na to, aby element ten był wysokiej jakości. Jest to niezmiernie ważne, dlatego też warto o tym przypominać. W końcu chodzi o bezpieczeństwo podróżowania autem. Oczywiście nie musi to być oryginał. Warto jednak mieć na uwadze, że zamiennik zamiennikowi nierówny. To właśnie dlatego komponując asortyment naszego e-sklepu, przykładamy do tego dużą wagę. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży motoryzacyjnej jesteśmy w stanie zaoferować Ci wysokogatunkowy towar, odznaczający się niezawodnością.
Jeśli nie masz zaufania do warsztatu, możesz przynieść część ze sobą i poprosić o jej wymianę. Nie zapominaj o dopasowaniu tego elementu do swojego pojazdu. Pod uwagę weź zatem jego model i rodzaj silnika.
Czy wymiana jednej poduszki silnika jest wystarczająca?
Wśród wielu części samochodowych powszechną praktyką jest ich wymiana parami. Tak może być również w przypadku poduszek silnika. Niekiedy warto zdecydować się na to, aby wymienić od razu dwie – zwłaszcza jeśli znajdują się w jednej osi. W przeciwnym razie może się okazać, że już wkrótce uszkodzeniu ulegnie również drugi element. To z kolei generuje dodatkową pracę i koszty.
Rodzaje poduszek silnika
W przeszłości poduszki silnika występowały tylko w wersji metalowo-gumowej. Materiał, jakim jest guma, charakteryzuje się dobrą elastycznością. Dzięki temu skutecznie tłumi hałas i wszelkie wibracje. W związku z tym nadal stosuje się go w klasycznych rozwiązaniach – zazwyczaj w starszych modelach aut. Jest to tradycyjna i najbardziej rozpowszechniona metoda. Poduszki przyjmują przy tym rozmaite kształty i wielkości.
W miarę upływu czasu część ta przeszła jednak ogromną ewolucję. Jest to przede wszystkim skutek dążenia do zwiększenia komfortu jazdy. Pozwoliło to na zastosowanie również poduszek hydraulicznych oraz hydrauliczno-elektrycznych. Poduszka hydrauliczna wypełniona jest glikolem. Płyn ten ma dużą lepkość, co powoduje lepszą absorpcję wibracji. W rezultacie praca jest bardziej dynamiczna. Jednocześnie nie doprowadza się do nadmiernego poruszania się silnika. Poduszka hydrauliczno-elektryczna to natomiast wersja ze sterowaniem elektrycznym. Może być ona podłączona do układu sterowania silnikiem. Daje to lepszą kontrolę siły tłumienia poprzez dopasowanie do warunków pracy. Poduszka na wolnych i niskich obrotach silnika do tłumienia wykorzystuje powietrze. Jest zatem miękka. Przy wyższych obrotach za to przełącza się na tłumienie hydrauliczne. Nadaje ono połączeniu sztywności.
Czym grozi jazda ze zużytą poduszką silnika?
Jak już wiesz, poduszka silnika to element tłumiący drgania. W przypadku zaburzeń w jej działaniu zespolenie silnika z konstrukcją staje się zatem bardzo sztywne. Tym samym, jeśli postawiłbyś na jazdę z elementem, który uległ zużyciu, to nie tylko obniżyłbyś komfort jazdy. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że szybko doprowadziłbyś do zużycia pozostałych poduszek. Przyjęłyby one bowiem obciążenia dynamiczne, wynikające z niewyważenia silnika. To z kolei naraziłoby Twoje auto na ryzyko uszkodzenia innych podzespołów. W najgorszym przypadku mogłoby nawet dojść do awarii silnika. Zbagatelizowanie usterki przyniosłoby zatem więcej szkody niż pożytku, mocno podnosząc koszty naprawy.
Regeneracja poduszek silnika – czy to się opłaca?
Wiele osób szuka sposobu na oszczędności. Tym samym na rynku pojawiła się usługa regeneracji poduszek silnika. Wdrożyliśmy ją również na naszej stronie. Czy takie działanie jest opłacalne? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców.
Przez lata regenerowanie części samochodowych traktowane było jako coś złego. Dzisiaj jednak uległo do diametralnej zmianie, gdyż ludzie coraz częściej szukają sposobu na zminimalizowanie kosztów. Sposób ten jest jak najbardziej właściwy. Regeneracja pozwala przywrócić poduszce prawidłowe działanie. Jednocześnie jest tańsza niż zakup nowej części. To doskonały sposób na to, aby uchronić się przed wymianą. Czasem działanie to bywa też zbawienne – np. wtedy, kiedy na rynku brakuje poduszki do Twojego modelu auta. No i oczywiście – jest to duża korzyść dla środowiska.
Teraz wiesz już, kiedy wymienić poduszki silnika i czym grozi zaniechanie tego zadania. Mamy zatem nadzieję, że nie zlekceważysz tego problemu, tylko należycie zadbasz o swoje auto.