Jak sprawdzić stan poduszek silnika? Wyjaśniamy

Każdy pojazd, który porusza się po drodze, powinien być bezpieczny. Aby tak było, należy zadbać o jego pełną sprawność. Nawet niewielka usterka może całkowicie zaburzyć działanie samochodu, a tym samym obniżyć komfort jazdy. Zobrazować można to na przykładzie poduszki silnika. Jest to niewielki element, który ma naprawdę duże znaczenie. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy nieco przybliżyć Ci jego działanie. Odpowiemy również na pytanie dotyczące tego, jak sprawdzić stan poduszek silnika.

Czym jest poduszka silnika?

Poduszka silnika stanowi element zawieszenia pojazdu. Znajduje się ona bezpośrednio pod silnikiem, łącząc jednostkę napędową oraz skrzynię biegów z karoserią. Dzięki temu pojazd zostaje ustabilizowany, a wszelkie drgania zniwelowane. Zmniejszeniu ulega również hałas w kabinie podczas jazdy.

Jest to zatem jeden z podstawowych elementów pojazdu, który umożliwia mu płynne poruszanie się po drodze. W przypadku jego braku wibracje przenoszone przez silnik oddziaływałyby na karoserię, a następnie również na pasażerów. W ten sposób komfort jazdy uległby znacznemu pogorszeniu. Zmniejszyłaby się również żywotność podzespołów maszyny.

Dlaczego należy sprawdzać stan poduszek silnika?

Zanim podpowiemy Ci, jak sprawdzić stan poduszek silnika, chcemy najpierw odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego w ogóle należy to robić. Otóż element ten jest narażony na nieustanną pracę. Co więcej, odbywa się ona w dość trudnych warunkach. Poduszki przyjmują na siebie spore obciążenie oraz pozostają w ciągłym naprężeniu – w szczególności podczas włączania i wyłączania silnika. Z tego względu z czasem dochodzi do ich zużycia. Oczywiście nie zdarza się to często, ale dobrze jest mieć na uwadze to, że z czasem może do tego dojść. Wówczas pogarsza się komfort jazdy. Ma to również wpływ na bezpieczeństwo, gdyż uniemożliwia płynną jazdę. Należy więc niezwłocznie wymienić zużyty element na nowy.

Objawy zużytej poduszki silnika

Wyróżniamy dwa rodzaje poduszek silnika – gumowe, znajdujące się w silnikach benzynowych, a także olejowe, stosowane w silnikach Diesla. Różnią się one pod względem budowy, ale w przypadku awarii dają podobne objawy. Można je szybko zauważyć – pod warunkiem, że dobrze przyjrzysz się pracy maszyny. W przypadku zużycia poduszek pojawiają się m.in.:

– wyraźne drgania na karoserii – zwłaszcza przy dużych obrotach silnika;

– stukanie w obrębie silnika podczas poruszania się po nierównej nawierzchni bądź też przy zjeżdżaniu z krawężnika;

– wibracje skrzyni biegów;

– niepokojące dźwięki dochodzące z okolic skrzyni biegów;

– drgania podczas uruchamiania lub gaszenia silnika;

– dudnienie w trakcie zapłonu.

Niestety podobne symptomy może dawać szereg innych awarii – dlatego też usterka tego typu często brana jest za znacznie poważniejszą. Tym samym użytkownik pojazdu narażony jest na zbędne koszty. To dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić poduszki silnika i raz na jakiś czas zrobić to samemu – nawet jeśli nie występują żadne z powyższych dolegliwości. W ten sposób uchronisz się również przed nieprzewidzianą awarią tego elementu.

Jak sprawdzić stan poduszek silnika?

Pora przejść do tego, jak sprawdzić stan poduszek silnika. Sprawa jest bardzo prosta, jeśli masz dostęp do kanału lub podnośnika. Wówczas wystarczy tylko unieść silnik i sprawdzić, jak zachowują się poduszki i jaki jest ich stan – najlepiej użyć do tego dłuższego klucza lub łomu. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli działają one prawidłowo, jednak ich kondycja nie jest najlepsza, to i tak należy przystąpić do natychmiastowej wymiany elementu na nowy.

Sprawa komplikuje się jednak, jeśli nie masz dostępu do kanału lub podnośnika i podniesienie silnika jest po prostu niemożliwe – co niestety bardzo często ma miejsce. Czy można wówczas sprawdzić poduszki silnika?

Tak, chociaż zapewne nie będzie to aż tak bardzo precyzyjne, jak w powyższym przypadku. Jak to zrobić? Na początek upewnij się, że jednostka napędowa jest zimna. Jeśli tak jest, to możesz otworzyć maskę i przystąpić do pracy. Dalsze czynności będą jednak zależały od tego, z jakim rodzajem silnika masz do czynienia.

Silnik benzynowy ułożony wzdłużnie

W przypadku silnika benzynowego ułożonego wzdłużnie musisz po prostu poruszać jednostką napędową. Powinna ona być w miarę sztywna – oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Jeżeli tak nie jest, a Ty dostrzegasz wyraźne luzy, to prawdopodobnie poduszki wymagają wymiany.

Silnik benzynowy ułożony poprzecznie

Jeśli masz do czynienia z silnikiem benzynowym ułożonym poprzecznie, to sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. To wszystko dlatego, że ten typ napędu może mieć różną liczbę poduszek zlokalizowanych w różnych miejscach. Należy więc sprawdzić nie tylko silnik, ale też skrzynię biegów – upewnij się, że nie ruszają się nadmiernie.

Silnik Diesla

W silniku Diesla znajdują się poduszki olejowe, których wnętrze – zgodnie z nazwą – wypełnione jest olejem. W ich przypadku cały mechanizm należy rozpatrywać na odwrót, a mianowicie – jeśli doszło do wycieku płynu, silnik będzie mocno sztywny i nie zauważysz naturalnego ruchu. To właśnie świadczy o możliwej usterce.

Nawet jeśli wiesz, jak sprawdzić poduszki silnika, to musisz jednak mieć jeszcze świadomość, że w tym wypadku diagnoza może być naprawdę bardzo trudna – zwłaszcza jeśli jesteś laikiem w tej dziedzinie. To wszystko dlatego, że wygląd poduszek na pierwszy rzut oka może wydawać się nienaruszony, a w rzeczywistości jednak elementy te mogą być uszkodzone, np. wewnątrz.

Czy można samodzielnie wymienić poduszki silnika?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można samodzielnie wymienić poduszki silnika. Nie jest to skomplikowane, ale trzeba mieć możliwość skorzystania z podnośnika lub kanału. Należy bowiem podnieść pojazd i zlokalizować poduszki. Następnie za pomocą lewara unosi się odrobinę silnik i odkręca odciążony element, wymieniając go na nowy.

Jakie poduszki wybrać?

Sprawdziłeś stan poduszek silnika i okazało się, że konieczna jest ich wymiana? Musisz zatem znaleźć ich odpowiedni wariant. Powinien on być bowiem dopasowany do posiadanego przez Ciebie modelu pojazdu oraz rodzaju silnika. Możesz zdecydować się zarówno na część oryginalną, jak i zamiennik. W tym drugim wypadku należy jednak zwrócić uwagę na to, aby element ten odznaczał się wysoką jakością. W przeciwnym razie wkrótce może się okazać, że konieczna będzie kolejna wymiana. Taki zabieg nie jest też do końca bezpieczny. Na szczęście cena tego elementu nie jest zbyt wysoka. Zajrzyj do naszego e-sklepu – specjalnie dla Ciebie umieściliśmy w nim tylko i wyłącznie wysokogatunkowe poduszki silnika, które charakteryzują się dużą trwałością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl